• 4443777
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.


botulinum toksini 01
Botulinum toksin, Clostridium botulinum adlı bakteri tarafından üretilen bir nörotoksindir. Kozmetik ve tıbbi endikasyonlarda kullanılmaktadır. Kasa enjekte edilmesinin ardından kasılmayı sağlayan sinir bağlanma noktasına yapışarak iletiyi sağlayan asetilkolim maddesi yapımını baskılar. Sonuç olarak kasın kasılması engellenmiş olur. Kaslarda doza bağlı bir güçsüzlük ortaya çıkar ve bu durum geçicidir. Dolayısıyla etkini devamı için 3-6 ay sonra tekrar enjeksiyon gerekir.

İlk olrak 1960'lı yıllarda şaşılık tedavisinde kullanılmıştır. 1989 yılında kozmetik amaçlı, deri kırışıklıklarının tedavisnde kullanılmaya başlanmıştır. Botulinum toksin tip A 2002 yıında kırışıklık tedavisnde FDA onayını almıştır, 73 ülkede kullanılmaktadır.
1993 yılında terlemeyi engellediği gözlenmiş ve aşırı terleme tedavisnde uygulanmaya başlanmıştır. Günümüzde nedeni bilinmeyen aşırı terleme tedavisinde en çok kullanılan yöntemdir.

Kırışıklık tedavisinde en sık baş vurulan kozmetik girişimdir. Enjeksiyon sonrası değişiklik 1-10 gün içinde ortaya çıkar ve etkisi ortalama 3-6 ay devam eder.

Mimikler nedeniyle yıllar içinde kaşlar arasında, alında, göz kenarlarında kırışıklıkların oluşması doğaldır.

Boyun hareketleri, kas kasılmaları nedeniyle zaman içinde boyunda da çizgilenmeler gortaya çıkar. Botoks ile boyun çizgilenmelerind de kayda değer bir düzelme sağlanabilir.

botulinum toksini 02Botulinum uygulamalarında önemli olan doğal görünüm sağlayacak şekilde uygulanacak alanı ve dozu iyi belirlemektir. Kozmetik uygulamalarda botulinum toksin tip A kullanılır. Enjeksiyonu izleyen 1 ila 14 gün içinde etkisi başlar, 4 hafta içinde maksimum olur, 10 ila 12 haftada azalmaya başlar. 3-4 ay sonra kozmetik etkiyi devam ettirmek üzere yeniden uygulanması gerekir.

Derinin ter bezlerinin fazla çalışmasıyla ortaya çıkan aşırı terleme rahatsızlık vericidir. Koltuk altına botoks uygulaması FDA tarafından onaylıdır.

Uygulama öncesinde test yapılarak terlemenin alanı belirlenir. Ardından lokal anestezik bir krem ile ağrı hissi azaltılır. Etkinlik kısa sürede ortaya çıkmakta, 3-6 ay devam etmektedir.


Dermokozmetik Uygulamalar

  Prof. Dr. Sibel Alper

VKV Amerikan Hastanesi Dermatoloji Kliniği, Nişantaşı - İSTANBUL

  444 3 777   |     info@sibelalper.com.tr

Copyright © 2018 Prof. Dr. Sibel Alper. Tüm Hakları Saklıdır.

Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez.
Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.
Sitemizde anlatılan tüm cerrahi işlemler hastane ortamında uygulanmaktadır.