• 4443777
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.


Human Immunodeficiency Virus (HIV) tarafından oluşturulan bir hastalıktır. Derinin bağışıklık sistemi hücrelerinde azalmaya ve buna bağlı hastalıklar ortaya çıkmasına neden olur. Virüs temel olarak 3 yoldan bulaşır: Cinsel ilişki, kan (kan nakli, enjektör), anneden çocuğa. Virüs, sarılma, sivri sinek, spor, hastanın eşyelerını kullanmakla bulaşmaz. Deri HIV enfeksiyonu sırasında en çok etkilenen organdır. Ortalama olarak hastaların % 91'inde deri bulgusu ortaya çıkar. En erken belirtiler deride görülebilceğinden, erken tanı açısından belirtileri tanımak büyük önem taşır.


Deri Lezyonlarının Önemi

  • İlk ve tek bulgu olabilmeleri
  • Kozmetik sorun yaratabilmeleri
  • Ciddi enfeksiyonların ilk kez deride görülebilmesi


Tanı için ilave testler, biyopsi gerekliliğidir. HIV pozitif hastada deri hastalıkları alışılmışın dışında bir görünüme sahiptirler, olağandan daha şiddetli seyrederler.

dunya aids gunuDeri belirtilerini çoğunun nedeni bağışıklık sisteminin baskılanmış olmasıdır. Gün ışığında düzenli dermatolojik muayene yapılması erken tanıyı kolaylaştırı ve tedavi başarısını arttırır.

Başlıca deri hastalıkları enfeksiyonlardır. Bakteriyel enfeksiyonlar, viral hastalıklar, mantar hastalıkları sıktır.

Örneğin alışılmışın dışında yaygın, iyileşmeyen, aylarca süren uçuklarda akla gelmelidir. Enfeksiyon dışında, ekzemalar, ileç döküntüleri, saç ve tırnak değişiklikleri gibi deri belirtileri görülebilir.

Deri kanserleri de eşlik eden hastalıklardandır. Özellikle Kaposi sarkomu en çok rastlanan kanser türüdür.

HIV enfeksiyonunun en erken deri belirtisi yüz, boyun, gövde ve kollarda 5-10 mm. çaplı kabarıklıklardır. 5-7 gün sürer, %30-40 olguda ürtiker (kurdeşen), ağızda ve genital bölgede yaralar eşlik eder. Baş ağrısı, halsizlik, ateş, diyare, kas ağrısı da olabilir.

Unutulmaması gereken bu deri hastalıklarının HIV taşımayan kişilerde de görülebildiği, hastalığın çok şiddetli seyrettiği ve tedaviye cevap vermediği durumlarda HIV enfeksiyonun düşünüleceğidir.

 
 

  Prof. Dr. Sibel Alper

VKV Amerikan Hastanesi Dermatoloji Kliniği, Nişantaşı - İSTANBUL

  444 3 777   |     info@sibelalper.com.tr

Copyright © 2018 Prof. Dr. Sibel Alper. Tüm Hakları Saklıdır.

Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez.
Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.
Sitemizde anlatılan tüm cerrahi işlemler hastane ortamında uygulanmaktadır.