• 4443777
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.


sifilisTreponema pallidum adlı bakteri tarafından oluşturulan cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Tedavi edilmezse uzun dönemde yaşamı tehdit edecek sorunlar yaratabilir. 2010 yılında dünyada 45834 yeni vaka belirlenmiştir. Derideki yara ve döküntüye direkt temas sonucu insandan insana bulaşır.

Yara genellikle genital bölgede, nadiren ağızda ortaya çıkar. Enfeksiyon alındıktan ortalama 21 gün sonra yara belirir ama bu süre 90 güne kadar uzayabilir. Genellikle tektir, bakterinni vücuda girdiği yerde ortaya çıkar.

Yaranın zemini serttir ve ağrısızdır bu nedenle de fark edilmeyebilir. 3-6 hafta sonra kendiliğinden iyileşir ancak tedavi olmayan hastada ikinci devre başlar. Budevrede deri döküntüsü, avuç içi ve ayak tabanlarında kabarıklıklar, ağızda beyaz plaklar, saç dökülmesi, lenf bezlerinde büyüme, halsizlik, kilo kaybı, kas ağrısı, baş ağrısı görülebilir. Geç dönemde ise kas tutulumu, körlük, demans gibi ağır belirtiler ortaya çıkar.

Anneden bebeğe enfeksiyon aktarılabilir ve bebekte önemli sorunlara yol açar. Hastalığın erken tanısı fiziksel muayene ve kan testi ile mümkün olur. Sifilizli hastalarda diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar da geçmiş olabileceğinden hepsi için araştırma yapmak doğru olacaktır.

Partnerin de muayenesi ve kontrolu gerekir. İyileşene kadar cinsel ilişkide bulunulmamalıdır. Erken dönemde tanı koyulduğunda bakteriyi öldürecek tedaviler ile kesin sonuç alınır. Ancak bir süre takip edilerek, kan testleri yapılmalıdır.


  Prof. Dr. Sibel Alper

VKV Amerikan Hastanesi Dermatoloji Kliniği, Nişantaşı - İSTANBUL

  444 3 777   |     info@sibelalper.com.tr

Copyright © 2018 Prof. Dr. Sibel Alper. Tüm Hakları Saklıdır.

Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez.
Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.
Sitemizde anlatılan tüm cerrahi işlemler hastane ortamında uygulanmaktadır.