• 4443777
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.


Erişkin yaşta, çocukluk yaşa göre daha sık görülen, süregen otoimmun bir hastalıktır. Genellikle deriyi ve kasları birlikte tutar.Organizmanın kendi yapılarına karşı (kas antijenleri gibi) özgün antikorlar oluşturması sözkonusudur. Muhtemelen mikrobiyal bir faktör (virüs, bakteri yada parazit), aşırı fiziksel egzersiz, güneş ışınları veya bazı ilaçlar ile bu süreç tetiklenir.

Kişide güneşe karşı duyarlılık gelişir. Yüzde kızarıklık ve şişmeler olur. Üst göz kapaklarında açık morumsu renk ve şişlik tipiktir. El parmak eklemleri üzerinde kırmızı renkli kabartılar ortaya çıkargelişir. Yumuşak doku kireçlenmeleri de eklenebilir. Ayrıca kırıklık, halsizlik ve ateş ortaya çıkabilir. Kas tutulumu ile birlikte saçları taramak, çömelmek ve ayağa kalkmakta zorlanmalar başlar ve giderek ilerler. Bazen yutma güçlüğü, konuşma güçlüğü ve nefes darlığı da oluşabilir. Hastalığın önemli bir yönü iç organ kanserlerine öncelik yada eşlik edebilir.


  Prof. Dr. Sibel Alper

VKV Amerikan Hastanesi Dermatoloji Kliniği, Nişantaşı - İSTANBUL

  444 3 777   |     info@sibelalper.com.tr

Copyright © 2018 Prof. Dr. Sibel Alper. Tüm Hakları Saklıdır.

Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez.
Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.
Sitemizde anlatılan tüm cerrahi işlemler hastane ortamında uygulanmaktadır.