Hata
  • Bu görüntünün şablonu uygun değil. Lütfen bir site yöneticisi ile iletişim kurunuz.
Uyarı
  • RokSprocket needs the RokCommon Library and Plug-in installed and enabled. The RokCommon System Plug-in needs to be before the RokSprocket System Plug-in in the Plug-in Manager

Dermatomiyozit


Erişkin yaşta, çocukluk yaşa göre daha sık görülen, süregen otoimmun bir hastalıktır. Genellikle deriyi ve kasları birlikte tutar.Organizmanın kendi yapılarına karşı (kas antijenleri gibi) özgün antikorlar oluşturması sözkonusudur. Muhtemelen mikrobiyal bir faktör (virüs, bakteri yada parazit), aşırı fiziksel egzersiz, güneş ışınları veya bazı ilaçlar ile bu süreç tetiklenir.

Kişide güneşe karşı duyarlılık gelişir. Yüzde kızarıklık ve şişmeler olur. Üst göz kapaklarında açık morumsu renk ve şişlik tipiktir. El parmak eklemleri üzerinde kırmızı renkli kabartılar ortaya çıkargelişir. Yumuşak doku kireçlenmeleri de eklenebilir. Ayrıca kırıklık, halsizlik ve ateş ortaya çıkabilir. Kas tutulumu ile birlikte saçları taramak, çömelmek ve ayağa kalkmakta zorlanmalar başlar ve giderek ilerler. Bazen yutma güçlüğü, konuşma güçlüğü ve nefes darlığı da oluşabilir. Hastalığın önemli bir yönü iç organ kanserlerine öncelik yada eşlik edebilir.