• 4443777
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

kizamik
Kızamık

Anne sütü nedeniyle 3-6 aylıktan önce çocuklarda görülmeyen çok bulaşıcı bir hastalıktır. Paramyxovirus enfeksiyonudur. Damlacık enfeksiyonu veya direkt temas ile bulaşır. Enkübasyon dönemi ortalama 10 gündür. Üst solunum yolu enfeksiyonu ile başlar, hapşırma, gözlerde sulanma vardır. Ardından öksürük ve fotofobi eklenir. Oral mukozada Koplik lekelerinin görülmesi uyarıcı olur. Üçüncü ve dördüncü günde maküler veya makülopapüler döküntü ortaya çıkar. Deri döküntüsü kulak arkaları ve alında başlayarak tüm vücuda yayılır. Birkaç gün içinde sonradan kaybolacak olan hafif bir hiperpigmentasyon ile iyileşir.


Kızamıkçık

Damlacık enfeksiyonu ile bulaşan ama kızamığa göre daha az bulaşıcı bir hastalıktır. Büyük çocuklar ve genç erişkinler etkilenir. Hamilelikte geçirilirse genetik defektlere yol açar. Kulak arkasında ve alında pembe maküller ile başlayıp tüm vücuda yayılır. Lenfadenopati ve eklem ağrısı eşlik eder.


  Prof. Dr. Sibel Alper

VKV Amerikan Hastanesi Dermatoloji Kliniği, Nişantaşı - İSTANBUL

  444 3 777   |     info@sibelalper.com.tr

Copyright © 2018 Prof. Dr. Sibel Alper. Tüm Hakları Saklıdır.

Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez.
Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.
Sitemizde anlatılan tüm cerrahi işlemler hastane ortamında uygulanmaktadır.