• 4443777
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.


varicellaAteş, halsizlik ile birlikte yüzde ve saçlı deride başlayarak gövdeye yayılan, kollar-bacakları pek tutmayan deri döküntüsü ortaya çıkar.

Deri lezyonları, kırmızı lekeler şeklinde başlar ve hızla kabarıklık, içi su dolu kabarcık ve kabuklanmaya dönüşür. Tipik su dolu kabarcıklar ince duvarlı, yüzeyeldirler ve deride bir su damlası izlenimini verirler. Genellikle 2-3 mm çaplarında ve çevreleri kırmızıdır. 1-3 hafta içinde krutların düşmesi ile, eğer lezyonlar enfekte olmamışsa ve kaşınarak travmatize edilmemişse, iz bırakmadan iyileşir. İyileşen lezyonların yerinde deride açık renk lekeler birkaç ay devam edebilir.

Sekonder bakteriyel enfeksiyon (stafilokok ve streptokoklar ile), bakteriyel pnömoni, orta kulak iltihabı, Reye sendromu, akut serebellar ataksi, Guillnain-Barré sendromu, menenjit, komplikasyonlar arasındadır. Hamilelik sırasında varicella hem anne hem fetus için ciddi tehlike yaratır.Tanı için prodrom dönemini takiben tipik deri döküntüsünün görülmesi, lezyonların makülden krutlanmaya hızlı gidişi, aynı hastada her dönemden lezyon görülebilmesi, tipik anatomik yerleşim ve oral mukoza tutuluşu yeterlidir.


  Prof. Dr. Sibel Alper

VKV Amerikan Hastanesi Dermatoloji Kliniği, Nişantaşı - İSTANBUL

  444 3 777   |     info@sibelalper.com.tr

Copyright © 2018 Prof. Dr. Sibel Alper. Tüm Hakları Saklıdır.

Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez.
Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.
Sitemizde anlatılan tüm cerrahi işlemler hastane ortamında uygulanmaktadır.