SİFİLİS (FRENGİ)

CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR

Derinin skuamoz hücrelerinden köken alan bir kanserdir. Kısa sürede gelişir ve ilerler, yayılım yapabilir.
 Genellikle güneş hasarı üzerindeve güneş gören bölgelerde ortaya çıkar. En sık yerleşim yerleri arasında alt dudak (sigara veya pipo içenlerde), kulak sayvanı, el sırtı sayılabilir. Çocukluktan başlayarak güneşten korunma skuamöz hücreli karsinom gelişimini engellemede en önemli faktördür.

Frengi

Yara genellikle genital bölgede, nadiren ağızda ortaya çıkar. Enfeksiyon alındıktan ortalama 21 gün sonra yara belirir ama bu süre 90 güne kadar uzayabilir. Genellikle tektir, bakterinni vücuda girdiği yerde ortaya çıkar.

Yaranın zemini serttir ve ağrısızdır bu nedenle de fark edilmeyebilir. 3-6 hafta sonra kendiliğinden iyileşir ancak tedavi olmayan hastada ikinci devre başlar. Budevrede deri döküntüsü, avuç içi ve ayak tabanlarında kabarıklıklar, ağızda beyaz plaklar, saç dökülmesi, lenf bezlerinde büyüme, halsizlik, kilo kaybı, kas ağrısı, baş ağrısı görülebilir. Geç dönemde ise kas tutulumu, körlük, demans gibi ağır belirtiler ortaya çıkar.

Anneden bebeğe enfeksiyon aktarılabilir ve bebekte önemli sorunlara yol açar. Hastalığın erken tanısı fiziksel muayene ve kan testi ile mümkün olur. Sifilizli hastalarda diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar da geçmiş olabileceğinden hepsi için araştırma yapmak doğru olacaktır.

Partnerin de muayenesi ve kontrolu gerekir. İyileşene kadar cinsel ilişkide bulunulmamalıdır. Erken dönemde tanı koyulduğunda bakteriyi öldürecek tedaviler ile kesin sonuç alınır. Ancak bir süre takip edilerek, kan testleri yapılmalıdır.


İLETİŞİM BİLGİLERİ

info {@} sibelalper.com.tr

VKV Amerikan Hastanesi, Dermatoloji Kliniği, Güzelbahçe Sok. No.: 20, 34365, Nişantaşı, İstanbul, Türkiye

VKV Amerikan Hastanesi, Dermatoloji Kliniği,
Güzelbahçe Sok. No.: 20, 34365, Nişantaşı, İstanbul, Türkiye

Please publish modules in offcanvas position.