LİKEN PLANUS

SIK GÖRÜLEN DERİ HASTALIKLARI

Deride belirli bölgelere yerleşen, kaşıntılı kabarıklıklarla seyreden bir deri hastalığıdır. Deri hastalıkları içinde görülme sıklığı % 1’dir. En çok 30-60 yaşları arasında görülür, cinsler arasında belirgin farklılık yoktur.

Hücresel bağışıklığın bir yansımasıdır. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, ilaçlar, parafenilen diamin adlı kimyasal madde ve hepatit virüsü ile ilişkili olduğu düşünülmektedir.

Liken Planus

İlaçlar arasında en çok suçlananlar;

  • Tansiyon ilaçları,
  • antimalaryal ilaçlar,
  • altın,
  • arsenik,
  • nonsteroid antienflamatuarlar,
  • antibiyotiklerdir.

Renkli film basımı ile uğraşanlarda gelişen liken planusun, parafenilen diamin derivelerine karşı bir reaksiyon olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Yine liken planus tanısı alan her hastada hepatit belirteçleri istenmelidir.

Liken lezyonu olan papül, net hudutlu, üzeri düz, poligonal, yandan bakınca parlak refle veren, viole renkli bir kabarıklıktır. Genellikle çok sayıda ve gruplaşma eğilimdedirler. Başlangıçta hafif kızarıksa ve pullanma varsa sedef hastalığı ile karışabilir.

Darbe gören yerlerde yerleşir, hatta kaşıma izleri boyunca yeni kabarıklıklar ortaya çıkar. En çok bilek iç yüzleri, sırtta bel bölgesini tutar ancak tüm vücutta gelişebilir. Çok kaşıntılı bir deri hastalığıdır

Hastalın 3/4'ünde ağız içinde, diş etlerinde, dudaklarda da belirtileri bulunur. Genellikle beyaz eğrelti otu veya ağ görünümünde plaklar yapar. Bazen üzeri yara olabilir. Ağız içinde aylar süren yara olmuş bir plak varsa mutlaka biyopsi alınmalıdır çünkü kanser ile karışabilir.

Saçı ve tırnağı da etkiler. Tırnakta çizgilenmeler, renk değişikli yapar. Saçlı deriyi tutar ve tedavi edilmezse geriye dönüşü olmayan kelliğe yol açar.

Hafif olgularda dışardan sürülen ilaçlar ve ağızdan alınan kaşıntı gidericiler yeterli oluken ileri dönemlerde ağızdan bağışıklık sistemni baskılayan ilaçlar veya fototerapi (kontrollü güneş ışınları tedavisi) uygun olur.


İLETİŞİM BİLGİLERİ

info {@} sibelalper.com.tr

VKV Amerikan Hastanesi, Dermatoloji Kliniği, Güzelbahçe Sok. No.: 20, 34365, Nişantaşı, İstanbul, Türkiye

VKV Amerikan Hastanesi, Dermatoloji Kliniği,
Güzelbahçe Sok. No.: 20, 34365, Nişantaşı, İstanbul, Türkiye

Please publish modules in offcanvas position.